30. 8. 2013

Sarli Haute Couture FW 2013/14

Další krásnou přehlídkou na módním týdnu v Římě, které jsem se zúčastnila, byla módní přehlídka Sarli Haute Couture podzim/zima 2013/14.
Tématem této kolekce byla "Temporary Architecture", tedy "Prozatimní architektura". Tato kolekce je inspirována například záhyby a elipsami budovy Opery v Sydney, trubkovými tvary fasády nejvyšší budovy v Abu Dhabi - Investment Authority Tower nebo také Pekingským národním stadionem, známým také jako "Ptačí hnízdo".


Another beautiful fashion show at Fashion week in Rome, which I did, was a fashion show Sarli Haute Couture FW 2013/14.
The theme of this collection was “Temporary Architecture”. This collection was inspired by the folds and ellipses of the Sydney Opera House, the tubular shapes on the facade of the Abu Dhabi Adia or also by the Beijing National Stadium, known also as a “Bird's Nest”.Návrhářem kolekce Sarli Haute Couture FW 2013/14 je Carlo Alberto Terranova,
který se vyjádřil takto: “ Při tvorbě kolekce jsem myslel na mladou ženu, která cestuje po celém světě, miluje umění, ráda navštěvuje muzea,ale také rockové koncerty, a přitom si potrpí na tradici Haute Couture, a proto se ráda obléká jistým způsobem. Pojem Haute Couture pro mne představuje pojetí detailů – jako je střih, nebo třeba lemování, švy nebo určitý způsob všití rukávů saka do oděvu.”

Fashion designer of this collection is Carlo Alberto Terranova, who says about collection this: “When I was creating the collection I have thought of young woman, who travels all over the world, loves art, loves going to museums and also to rock concerts, but who comes from an haute couture tradition and therefore likes to dress in certains way. For me the concept of haute couture is a concept of details. Trimming, perhaps a hem, a seam, a jacket sleeve sewn onto a garment in a certain manner.”Na přehlídce jsem předváděla dva modely z této kolekce a můžu říci, že v šatech z módního domu Sarli, jsem se cítila jako opravdová dáma:) Byla jsem opravdu ráda, že jsem mohla být součastí této přehídky!:)


I was presenting two outfits of this collection and I can say that in the dresses from Sarli fashion house, I felt like a real lady. It was a really big pleasure for me to be a part of this fashion show!:)
Podívejte se sami a uvidíte, že tato kolekce je opravdu skvostná...
Těším se na vaše názory a komety:)

Look and see that this collection is really excellent...
And, of course, don't forget to write your opinions and comments:)

Some of the looks from collection Sarli Haute Couture FW 2013/14


                                                    .....and the wonderful wedding dress:)
Pokud chcete vidět víc z této kolekce, podívejte se na video:)

If you wanna see more of this collection, watch the video:)

Photos from backstage

Žádné komentáře:

Okomentovat